Chcę wiedzieć

Tutaj znajdziesz ciekawe wskazówki i porady Ekspertów kampanii Zdrowy Plecak. Dowiesz się z nich, jak wybrać zdrowy plecak lub tornister, a także co jeszcze możesz zrobić, aby zadbać o prawidłową postawę i zdrowy rozwój swojego dziecka.

Plecak przyjazny dziecku? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Kiedy wybierasz plecak lub tornister, weź go koniecznie do ręki i poczuj wagę. Im lżejszy, tym lepszy. Nie zapomnij też zajrzeć do środka. I koniecznie załóż go dziecku na plecy, regulując szelki, aby mieć pewność, że pasują do siebie.

Witaj szkoło!

Początek roku szkolnego dla wielu dzieci oznacza ogromną życiową zmianę – rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej. Aby ten proces przystosowania się do nowych warunków przebiegł bezboleśnie, warto naszą pociechę odpowiednio przygotować. Cały proces można sobie uprzyjemnić, np. pomagając dziecku zbudować jak najwięcej pozytywnych skojarzeń z nową szkolną przygodą. Okazją do tego jest przygotowanie wyprawki szkolnej.

Jaki plecak wybrać?

Dzieci zazwyczaj bardzo lubią i chętnie się angażują we wspólne kompletowanie szkolnego asortymentu, w tym najważniejszej jego części: plecaka lub tornistra. To jedna z tych rzeczy, którą dziecko będzie nosić ze sobą codziennie. Bardzo istotne jest więc, aby plecak lub tornister był odpowiednio dobrany i nie sprawiał najmniejszych kłopotów w codziennym użytkowaniu, jak również był przyjazny dla kręgosłupa. Dzieci przeważnie mają inne kryterium – kierują się kolorem lub motywem graficznym z ulubionym bohaterem. Dlatego, to na nas, rodzicach, spoczywa obowiązek wybrania najlepszego plecaka lub tornistra, który nie tylko ucieszy dziecko, ale przede wszystkim będzie zdrowy dla naszego ucznia.

Wielu rodziców staje przed dylematem, jaki produkt będzie najodpowiedniejszy. Decyzji nie ułatwia rynek oferujący całe mnóstwo artykułów, które przeważnie, niestety, spełniają wymagania estetyczne, a niekoniecznie funkcjonalne i zdrowotne.

Lekki i ergonomiczny 

Jako rodzic i fizjoterapeuta dziecięcy wiem doskonale, jak ważne jest prawidłowe dopasowanie i zakup plecaka lub tornistra, ponieważ ta decyzja ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka. Układ kostny i mięśniowy dziecka w wieku 6–7 lat nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego plecak lub tornister powinien być ergonomiczny i zapewniać utrzymanie właściwej sylwetki ciała z zachowaniem prawidłowych krzywizn kręgosłupa. Musi być na tyle lekki i łatwy w użytkowaniu, by umożliwiać dziecku bycie całkowicie samodzielnym w szkole i poza nią.

Organizacja plecaka ma znaczenie

Przyjazny, zdrowy plecak powinien mieć również odpowiednio rozplanowane komory, kieszonki, przegródki i kieszenie, aby dziecko miało możliwość bezpiecznego przechowywania drobiazgów typu klucze, karta na obiad, żel do dezynfekcji itp. W tak zorganizowanym plecaku o wiele łatwiej zachować porządek i czystość, zwłaszcza że dzieci zabierają ze sobą codziennie do szkoły jedzenie i picie. Plecak powinien umożliwiać oddzielne przechowywanie żywności, z dala od książek i zeszytów. Bardzo pomocne są specjalnie do tego celu przeznaczone kieszenie na lunchbox i bidon, zabezpieczone w taki sposób, by nie wypadały, gdy dziecko przemieszcza się z plecakiem czy tornistrem na plecach.

Warto również zadbać o to, aby elementy, w które wyposażony jest plecak lub tornister były ergonomiczne. To oznacza, że należy zwrócić uwagę, aby uchwyty były przyjazne dla rączki dziecka i pozwalały na swobodny chwyt i obsługę. Powinny być duże, wygodne, łatwe do wzięcia w dłoń oraz wykonane z materiałów, które nie będą się wyślizgiwały. Dotyczy to zarówno uchwytów znajdujących się przy zamkach, jak również tych, które umożliwiają dziecku swobodne przeniesienie plecaka czy jego przesunięcie z miejsca na miejsce.

Samodzielność dodaje skrzydeł

Od pierwszej klasy w szkole podstawowej duży nacisk kładzie się na usamodzielnianie dzieci. Jako rodzice chcemy, by nasze dzieci w jak najprzyjemniejszy sposób zdobywały nowe umiejętności z zakresu samoobsługi, ponieważ będzie to miało wpływ nie tylko na ich rozwój fizyczny, ale i psychiczny. Dziecko, które radzi sobie z samodzielną obsługą, staje się pewne siebie, a co za tym idzie jest pogodne i pozytywnie nastawione. Do zadań szeroko rozumianej samoobsługi należy między innymi obsługa plecaka. I o tym również warto pomyśleć przed jego zakupem. Przede wszystkim regulacja szelek powinna być na tyle łatwa i nieskomplikowana, aby dziecko potrafiło samodzielnie podciągnąć plecak do góry lub go obniżyć w zależności od potrzeby (np. w zależności od grubości kurtki). Łatwe oraz samodzielne zapięcie pasa piersiowego to kolejny istotny atrybut dobrze dobranego plecaka czy tornistra.

Drobne szczegóły, które robią różnice

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mają przeważnie krótki czas koncentracji, który przejawia się tym, iż często zapominają o zabieraniu swoich rzeczy. Z punktu widzenia rodzica warto zwrócić uwagę, czy tornister, który kupujemy wyposażony jest w miejsce na jego podpisanie. Dane właściciela umiejscowione pod główną klapą mogą okazać się bardzo pomocne w razie zgubienia lub nieopatrznego pozostawienia tornistra na przystanku autobusowym czy w skate parku. Nawet w szkole – na świetlicy bądź w szatni – taka etykieta z podpisem ułatwi dziecku lub nauczycielowi zidentyfikowanie, do kogo należy plecak lub tornister, ponieważ często bywają one do siebie bardzo podobne.

Drogi rodzicu, jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało zdrowe plecy, a szkoła była mu przyjazna, zadbaj o właściwie dobrany plecak czy tornister. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia i zachowania prawidłowego rozwoju twojego dziecka. Dlatego ja – rodzic i fizjoterapeuta dziecięcy – rekomenduję zdrowy plecak marki LOOZZ. To zdecydowanie plecak przyjazny dziecku.

dr nauk med. Elżbieta Binek

dr n. med. Elżbieta Binek
fizjoterapeuta dziecięcy