Chcę wiedzieć

Tutaj znajdziesz ciekawe wskazówki i porady Ekspertów kampanii Zdrowy Plecak. Dowiesz się z nich, jak wybrać zdrowy plecak lub tornister, a także co jeszcze możesz zrobić, aby zadbać o prawidłową postawę i zdrowy rozwój swojego dziecka.

Plecak czy tornister – ważne aspekty medyczne

Poprosiliśmy ekspertów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o opinię na temat, który nurtuje wielu rodziców – na co zwrócić uwagę, wybierając plecak lub tornister na nowy rok szkolny. Warto to wiedzieć przed zakupem.

Wybór nie jest prosty

Co roku tysiące rodziców staje przed bardzo trudnym wyborem zakupu plecaka lub tornistra dla swojej pociechy. Jest to element szkolnego wyposażenia, który towarzyszy dziecku na co dzień. Dlatego tak istotną kwestią jest jego prawidłowy dobór, aby wpływał on pozytywnie na zdrowie dziecka, a także zapewniał mu komfort i bezpieczeństwo codziennego użytkowania. Przed dokonaniem zakupu warto przeczytać opinie ekspertów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy w odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania wskazali, na co należy zwrócić uwagę, wybierając plecak lub tornister na nowy rok szkolny.

Plecak szkolny

Przed wyborem plecaka warto dokonać jego krótkiej analizy i sprawdzić, czy zasługuje on na miano zdrowego plecaka, odpowiadającego potrzebom dziecka.

Waga i ergonomia

Podstawową kwestią jest waga plecaka bez wyposażenia, która nie powinna przekraczać 1 kg. Zdrowy plecak powinien posiadać odpowiednio usztywnioną ściankę tylną, wraz z komfortową opcją cyrkulacji powietrza. Jest to niezwykle istotne przy kształtującym się jeszcze układzie kostnym dziecka. Wpływa to także dobrze na jego postawę ciała, ustawienie łopatek, stabilizację obręczy barkowej. Panel stabilizujący odcinek lędźwiowy pozwala na optymalne ułożenie krawędzi dolnej, która powinna znajdować się na wysokości odcinka lędźwiowego.

Regulacja szelek i uchwyty

Szelki powinny być grube i miękkie, aby dziecko miało komfortowe obciążenie na ramionach, a dzięki specjalnej regulacji odpowiednio mogło dobrać ich długość do swojego wzrostu. Uchwyt górny plecaka, tzw. rączka, powinien być gruby i usztywniony, co pozwoli dziecku na pewny chwyt przy przenoszeniu.

Odpowiednie rozłożenie ciężaru

Ważnym aspektem jest prawidłowe rozłożenie rzeczy w plecaku, dlatego warto wybrać taki, który posiada 3-komory. Pakując go wspólnie z dzieckiem należy zadbać, aby najcięższe i największe książki znalazły się w dużej komorze. Środkowa komora sprawdzi się na przybory szkolne (zeszyty, piórnik, artykuły plastyczne), a najmniejsza na drobiazgi (legitymacja, klucze, portfel, chusteczki).

Porządek i łatwy dostęp

Dobrze gdy jest ona dodatkowo wyposażona w wewnętrzny organizer (kieszonki, przegródki, przywieszka na klucze), który pozwoli na łatwy dostęp i dobre uporządkowanie najdrobniejszych rzeczy. Dwie boczne zewnętrzne kieszonki z siateczki mogą stanowić idealne miejsce na butelkę lub bidon z napojem. Z racji na lekkość oraz dobrą organizację wnętrza plecak jest idealnym rozwiązaniem dla uczniów zarówno do szkoły, jak i na zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy typu zielone szkoły czy krótkie wycieczki.

Tornister na start

Rozpoczęcie przygody szkolnej, to nie lada gratka zarówno dla przyszłego ucznia, jak i rodzica stojącego przed wyborem odpowiedniego tornistra, który będzie towarzyszył dziecku w codziennych zmaganiach. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kluczowe aspekty, mające wpływ na zdrowie małego ucznia.

Lekki i wygodny

Tornister zalecany jest dla dzieci najmłodszych klas szkolnych. Dzięki swojej lekkości nie obciąża on zbyt mocno dodatkowo kręgosłupa dziecka. Dolna krawędź tornistra powinna znaleźć się na wysokości odcinka lędźwiowego. Tylna ściana tornistra powinna być wyprofilowana i posiadać system kanałów wentylacyjnych. Należy zwrócić uwagę, aby szelki były szerokie oraz miękkie, a także posiadały regulację długości, która pozwoli na optymalne dopasowanie tornistra do wzrostu dziecka.

Organizacja wnętrza

Dla właściwego rozłożenia ciężaru wewnątrz tornistra ważny element stanowią przegrody w komorze głównej, które pozwalają na dobrą organizację wnętrza. Przy ich zastosowaniu najcięższe rzeczy można włożyć najbliżej pleców dziecka bez możliwości ich przemieszczania się wewnątrz w trakcie używania. W kolejne przegrody można zapakować mniejsze, lżejsze rzeczy.

Praktyczne przegródki

Dobre utrzymanie porządku zapewniają także przegrody na długie rzeczy, które nie mieszczą się w piórniku (dłuższa linijka, pędzelki). Idealnym rozwiązaniem w tornistrze są: oddzielona przednia komora, która może służyć do przenoszenia żywności (owoc, kanapka, itp.) oraz boczne kieszenie na wodę lub pozostałe przybory szkolne. Nie bez znaczenia jest sposób w jaki otwiera się tornister. Ważne jest, aby dziecko miało łatwy dostęp do komory głównej, co pozwoli mu na sprawne odnalezienie rzeczy wewnątrz.

Warto przymierzyć w sklepie

Przed zakupem plecaka lub tornistra dobrze jest udać się z dzieckiem do sklepu, przymierzyć, dopasować i wyregulować szelki, aby mieć pewność, że wybierany produkt będzie dobrze dopasowany do sylwetki i wzrostu dziecka i „nie zrobi mu krzywdy”. Szalenie ważnym aspektem przed dokonaniem zakupu, jest zapoznanie się ze specyfikacją produktu zawartą na metce, bądź na stronie internetowej producenta. Warto również zaczerpnąć opinii innych użytkowników plecaka, aby codzienny towarzysz naszego dziecka dawał mu poczucie komfortu, bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Autorzy tekstu: Joanna Żuralska-Wnuk, Damian Wnuk, Zakład Fizjoterapii, Gdański Uniwersytet Medyczny