Chcę wiedzieć

Tutaj znajdziesz ciekawe wskazówki i porady Ekspertów kampanii Zdrowy Plecak. Dowiesz się z nich, jak wybrać zdrowy plecak lub tornister, a także co jeszcze możesz zrobić, aby zadbać o prawidłową postawę i zdrowy rozwój swojego dziecka.

Pas piersiowy – gadżet czy funkcjonalność zdrowego plecaka?

Wybór odpowiedniego plecaka to nie taka prosta sprawa. Wśród licznych możliwości dostępnych na rynku, warto zwrócić uwagę na plecaki i tornistry posiadające tzw. pas piersiowy. Dowiedz się więcej o jego funkcjonalności.

Dobry plecak, czyli jaki?

Dobry plecak lub tornister to podstawa każdej szkolnej wyprawki. Patrząc z medycznego punktu, istotne jest, aby był on ergonomiczny, wykonany z przepuszczających powietrze materiałów (oddychający), lekki, a co najważniejsze – by posiadał właściwą stabilizację, która zapewni dziecku swobodne przemieszczanie się i nie zrobi mu krzywdy.

Dzieci pokonują drogę do szkoły, idąc, jadąc na rowerze lub hulajnodze, podbiegając czy spacerując w drodze powrotnej.  Bardzo ważne jest, by plecak nie obciążał naszego dziecka w ruchu, był stabilny i funkcjonalny oraz dostosowywał się do potrzeb dziecka, a nie na odwrót.

Pas piersiowy ma znaczenie

Doskonałym uzupełnieniem konstrukcji plecaka lub tornistra jest zatem tzw. pas piersiowy, którego zadaniem jest utrzymanie plecaka jak najbliżej ciała. Dobrze wyregulowany pas piersiowy to nie jest niepotrzebna fanaberia, jak sądzą niektórzy, ale naprawdę przydatny dodatek i bardzo konkretna funkcjonalność.

Pas ten znajduje się, jak sama nazwa wskazuje, na wysokości klatki piersiowej i po zapięciu łączy ze sobą szelki plecaka. Może być wykonany z elastycznego materiału, ale zawsze powinien posiadać możliwość regulacji, dzięki której dziecko może swobodnie oddychać. Jest to istotne również ze względu na potrzebę dopasowania go do postury ucznia, a także do grubości zmieniającej się warstwy ubrań o różnych porach roku.

Korzyści z użytkowania pasa piersiowego

Odpowiednio wyregulowany pas piersiowy polepsza stabilność postawy podczas noszenia plecaka oraz zapobiega zsuwaniu się szelek z ramion. Przeciwdziała przemieszczaniu się plecaka na plecach podczas chodzenia i biegania, co znacznie podnosi komfort jego noszenia.

Potwierdzają to liczne opinie zadowolonych użytkowników plecaków z pasem piersiowym. Warto również zwrócić uwagę, aby pas piersiowy był zapiany na wygodną klamrę – im obsługa pasa piersiowego będzie łatwiejsza dla dziecka, tym chętniej będzie z niego korzystać na co dzień.

Przemyślana decyzja procentuje

Zdrowy plecak lub tornister to jeden z bardzo istotnych elementów zapobiegania wadom postawy u dzieci. Z tego powodu decyzja o jego wyborze nie powinna być podejmowana pochopnie. Kupując plecak lub tornister dla dziecka, każdy rodzic powinien wziąć pod uwagę wyszczególnione powyżej czynniki.

Nie zapominajmy o ruchu

Pamiętajmy również o zapewnieniu dziecku odpowiedniej ilości ruchu, który umożliwia wszechstronny i harmonijny rozwój fizyczny oraz o regularnej kontroli stanu zdrowia. Warto pamiętać, że zagrożenia prawidłowej postawy ciała występują zwłaszcza podczas tzw. skoków wzrostowych, które obserwujemy u dzieci w wieku 6–7 i 12–16 lat, kiedy to rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości. Wówczas dzieci są najbardziej narażone na wykształcenie wad postawy, więc dobór zdrowego plecaka lub tornistra jest tym bardziej istotny. W tych okresach mogą pojawić się u niektórych dzieci także tzw. bóle wzrostowe – nie pogłębiajmy ich dyskomfortu źle dobranym plecakiem.

Dostosuj plecak lub tornister do potrzeb dziecka

Biorąc to wszystko pod uwagę i przyglądając się intensywności użytkowania plecaka przez dzieci w wieku szkolnym, warto jeszcze raz podkreślić, że powinien on umożliwiać zachowanie prawidłowych krzywizn kręgosłupa, nie przeciążać stawów dziecka, jak również wspierać prawidłową stabilizację. Powinien być również niezawodny i wytrzymały niczym torba alpinisty, bo w szkolnej codzienności dziecka będzie poddawany wielu ciężkim próbom. Idealnie dobrany do potrzeb naszego dziecka plecak to prawdziwy skarb. Cieszę się, że jako fizjoterapeutka dziecięca oraz mama, mogę polecić innym rodzicom plecaki LOOZZ i tornistry LOOZZ KIDS.

dr nauk med. Elżbieta Binek

dr n. med. Elżbieta Binek
fizjoterapeuta dziecięcy