Chcę wiedzieć

Tutaj znajdziesz ciekawe wskazówki i porady Ekspertów kampanii Zdrowy Plecak. Dowiesz się z nich, jak wybrać zdrowy plecak lub tornister, a także co jeszcze możesz zrobić, aby zadbać o prawidłową postawę i zdrowy rozwój swojego dziecka.

Odwieczne dylematy mamy i taty

Wybór tornistra lub plecaka szkolnego dla swojego dziecka to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Aneta Kowalska, autorka bloga Świat Karinki, dzieli się z nami swoimi sposobami i doświadczeniami podwójnej mamy.

Wiele trudnych decyzji do podjęcia

Trzy lata temu po raz pierwszy stanęłam przed wyzwaniem skompletowania szkolnej wyprawki. Pojawiła się kluczowa kwestia: plecak czy tornister? Wtedy myślałam, że temat zgłębiłam na tyle dobrze, że podjęłam wszystkie odpowiednie decyzje. W tym roku ponownie staję przed tym tematem, bo naukę w pierwszej klasie rozpocznie także mój syn.

Te trzy lata dały mi dużą lekcję pokory. Mądrzejsza jestem już o kilka decyzji, ale mimo wszystko, jeszcze czegoś nowego się dowiedziałam, zgłębiając ten temat w tym roku. Dlatego też podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami.

Na co zwrócić uwagę kompletując wyprawkę?

Bez wątpienia najważniejszym elementem szkolnej wyprawki jest plecak lub tornister. Dzieci zwracają głównie uwagę na jego aspekt wizualny, wiadomo ulubiony bohater to dodatkowy powód, by nosić plecak/tornister z dumą do szkoły. Jako rodzic pozwalam moim dzieciom decydować w tym temacie, w końcu to oni będą go nosić.

Ale przed wyborem tego wymarzonego tornistra/plecaka ustalamy wspólnie warunki, jakie musi on spełnić. To taki mój sposób na to, aby każda ze stron była zadowolona. Dlatego wymienię Wam teraz to, co jest dla mnie kluczowe przy wyborze odpowiedniego plecaka/tornistra:

  • Waga – dzięki kampanii „Zdrowy Plecak” wiem, że zapakowany tornister nie powinien ważyć więcej niż 10-15% masy ciała dziecka. Tornister LOOZZ Kids waży niewiele ponad kilogram, plecak szkolny LOOZZ jest jeszcze lżejszy. I to się chwali!
  • Ważna jest też wielkość, bo odpowiedni plecak czy też tornister nie powinien być „większy” od naszego dziecka, dlatego warto wybrać się na przymiarkę plecaka/tornistra zanim ostatecznie dokonamy zakupu.
  • Ergonomiczna budowa plecaka, która dopasowuje się̨ do naturalnych krzywizn kręgosłupa i pozwala utrzymać mu prawidłową postawę ciała.
  • Szelki muszą być regulowane, usztywniane i szerokie. Nie mogą uciskać, nawet pod obciążeniem!
  • Tył plecaka powinien posiadać odpowiednią wentylację, specjalne kanały i oddychającą siateczkę, aby plecy się nie pociły, zwłaszcza kiedy dziecko biegnie czy maszeruje.
  • Obowiązkowe są odblaski, które podnoszą bezpieczeństwo dziecka wracającego do domu po zmroku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
  • Fajnie, kiedy plecak lu tornister wykonany jest z materiałów wodoodpornych. Wtedy mamy poczucie pewności, że w razie powrotu w deszczowe popołudnie książki w plecaku nie zamokną.
  • Podział na komory i przegródki we wnętrzu tornistra lub plecaka jest dużym ułatwieniem przy pakowaniu.
  • Dodatkowe kieszonki, najlepiej takie, do których spokojnie schowamy bidon z wodą i śniadaniówkę.
  • Usztywniony spód plecaka lub tornistra sprawi, że będzie się on stabilniejszy i wolniej się zniszczy.
  • Dużym plusem jest specjalne miejsce, gdzie możemy napisać, kto jest właścicielem tornistra lub plecaka, a także specjalne miejsce na przypięcie kluczyka do szafki (dzieci je bardzo często gubią).

Z perspektywy czasu, wiem już na co nie zwróciłam wcześniej uwagi. I pewnie w dalszym ciągu nie byłabym świadoma, gdyby nie udział w kampanii „Zdrowy Plecak”. Są pewne aspekty, których gołym okiem nie widzimy. Mam tu na myśli skład chemiczny tkanin, z jakich został wykonany plecak czy tornister. Warto czytać metki, szukać informacji o producencie i decydować się na taki plecak, który ma potwierdzoną jakość atestami oraz za którym stoi doświadczony producent. Mamy wtedy pewność, że dajemy dziecku bezpieczny dla zdrowia produkt. Szalenie ważne jest, aby plecak nie zawierał substancji niebezpiecznych, rakotwórczych i alergizujących – szukajmy więc znaczka AZO FREE wskazującego na to, iż wyrób nie zawiera szkodliwych substancji.

Plecak czy tornister, co wybrać?

Pamiętam, jak wybierałyśmy się razem z Kariną na poszukiwanie wymarzonego tornistra lub plecaka do szkoły. Karina miała jedną wytyczną – musiał być z Elzą i nic więcej się nie liczyło. A ja stałam przed dylematem, czy tornister będzie odpowiedni dla pierwszoklasistki, bo w końcu jest cięższy od plecaka. A znowu oglądając plecaki, okazywało się, że są dla nas za duże.

To zdecydowanie najtrudniejsze pytanie, na które najtrudniej znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Rozmawiałam z niejedną koleżanką, szperałam w internecie i nigdzie nie znalazłam odpowiedzi. Ale gdy się tak zastanowić, to w sumie dobrze, bo aby wybrać odpowiednio musimy się skupić na paru istotnych aspektach naszego życia.

Otóż czy będziemy zawozić nasze dziecko do szkoły, czy też może jednak będziemy je odprowadzać na pieszo? Czy dziecko będzie nosić tornister lub plecak tylko na wyjściu i wejściu do szkoły, bo potem to my go przejmiemy? U nas bywa różnie. Są dni, kiedy odwozimy dzieci do szkoły, są takie, kiedy idziemy pieszo.

Co będzie nosić nasze dziecko do szkoły? Tu warto dowiedzieć się w szkole, czy dzieci będą miały możliwość zostawienia w szafkach np. części przyborów plastycznych.

Dlatego dla naszego syna wybraliśmy tornister. Jako pierwszoklasista nie będzie jeszcze pokonywał trasy do, czy też ze szkoły sam, więc ja będę służyć mu wsparciem. W przypadku córki, zdecydowaliśmy się na plecak, gdyż jest starsza i będzie jej się zdarzało wracać już samej ze szkoły, więc głównym czynnikiem wyboru była jego waga.

Gdzie szukam porady?

W pierwszej kolejności, jak każdy człowiek, rozmawiam z znajomymi, którzy mają dzieci w podobnym wieku do moich. Dobrze jest od kogoś, komu ufamy usłyszeć, co jemu się sprawdziło lub o czym sam wcześniej nie pomyślał. W końcu, co dwie głowy, to nie jedna. Drugim miejscem, gdzie często szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, jest internet.

Ale internet jest kopalnią wiedzy użytecznej i bezużytecznej, dlatego też wybieram strony, gdzie poruszane są tematy edukacyjne, tak jak ma to miejsce w przypadku kampanii „Zdrowy Plecak”. Jej pomysłodawcą jest znana z produkcji wysokiej jakości plecaków LOOZZ oraz tornistrów LOOZZ KIDS polska firma St. Majewski. To bez wątpienia bardzo potrzebna kampania.

Zapraszam do zapoznania się z ciekawymi i wartościowymi materiałami na stronie ZdrowyPlecak.pl, dzięki którym każdy rodzic może uzupełnić wiedzę, która jest niezbędna do podjęcia świadomej i dobrej decyzji o wyborze tornistra lub plecaka dla swojego dziecka. Miałam także przyjemność uczestniczyć w nagraniu filmów edukacyjnych dla rodziców na temat wyboru i bezpiecznego użytkowania plecaków i tornistrów przez dzieci. Wraz z druga mamą, Anną Lewandowską, oraz uznaną fizjoterapeutką dziecięcą, dr n. med. Elżbietą Binek, rozmawiamy o tym, co każdy rodzic powinien wiedzieć, kompletując szkolną wyprawkę dla swojego dziecka. Zachęcam do oglądania!

Pozdrawiam,

Aneta Kowalska

 

KILKA SŁÓW O MNIE

Mam na imię Aneta. Mam męża – w internetach mówią o nim Tatinek. Tatinek jest fajny, lubi sprzątać. Mam dwoje dzieci, Noama i Karinę. One też są fajne, ale nie zawsze lubią sprzątać. Jest jeszcze Ryszard – nasz pies. Bloguję już blisko dekadę. Na moim blogu znajdziecie wszystkie warte uwagi nowości z dziecięcego świata, ale też kosmetyki i ciuchy. A że uwielbiam kolory, to zdecydowanie nie będzie nudno. Zapraszam na mój blog Świat Karinki i na Instagram.